CV

CV in English                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Yksityisnäyttelyt

Tulossa: Vilho Lampi- Museo, Liminka 2019

Elinehto, Galleria 5, Oulu 2018

ART FRAGILE, Taidekeskus Mältinranta, Galleria, Tampere 2017

Ajan punos, kiertävä taidekasvatuksellinen näyttely, Oulun Taidemuseo 2017-2018

ART FRAGILE, Galleria Kajaste, Oulu 2017

I come bearing gifts, RÄNNI Galleria, Oulu 2016

STILL (A) LIVE, ARTtila, Oulu 2016

Hetkinen…, Oluthuone Leskinen, Taiteiden yö, Oulun Juhlaviikot, Oulu 2015

Kaikki ylimääräinen, Poriginal galleria, Pori 2013

Ikkunan takana, Oskari Jauhiaisen Museo, Kiiminki 2012

Helpompaa on karata, Aulagalleria, Forssan Museo 2011

Vaellus, Galleria Alkovi, Helsinki 2010

Kirjeet, Kellari Galleria, Oulu 2009

Aika käsityksiä, Galleria 5, Oulu 2008

Aikoihin on eletty, Galleria Monttu, Kankaanpää 2006

Yhteis- ja ryhmänäyttelyt

Tulossa: Kasvu ja Lähtö, hiukset auki, Oulun Taidemuseo 2019

Tulossa: Galleria Terttu Jurvakainen 2019

Tulossa: Oranki Art, Pello 2019

Valaistuminen, Pohjoinen valokuvakeskus, Oulu 2018

LUMO-light festival, Oulu 2018

Recycled, OTS, Valve Galleria, Oulu 2018

Uusi Hierarkia, performanssi, Galleria 5, Oulu 2018

ARS Kärsämäki 2018

Oulun Saskiat 50 vuotta, Oulun Kaupunginkirjasto 2017

Vapaus, OTS -63 ry, Valve Galleria, Oulu 2016

Näillä lakeuksilla, Limingan Taidekoulu 50vuotta, Vilho Lampi Museo, Liminka 2016

Ympäristötaide, Maakinen Martinniemi festivaali 2016

Taiteilijakahvit, Galleria Värinä, Rovaniemi 2016

Wanting, needing, waiting…, Kutsunäyttely Taidekoulu 50v, Kankaanpään Galleria 2015

Hietasaari Galleria Villa Amélie 2015

Great expectations, Project Room Skuuter, Oulu 2015

hOTS, Galleria5, Oulu 2015

BANGBANG#KEMI, Kemin Taidemuseo 2014

Vaihto, OTS-63 ry, Galleria Uusi Kipinä , Lahti 2014

Täältä tullaan!, TeatteriKuoppa, Haukipudas 2014

Siksi, OTS-63 ry vuosinäyttely, Valve Galleria, Oulu 2014

Lumipalloefekti2, Pohjois-Suomen Biennaali, Rovaniemen Taidemuseo Korundi 2014

                                                                                                                                                                                                                                                                      TÄÄLLÄ! Ympäristötaidenäyttely, Oulun Taidemuseo, Hupisaaret 2013

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Inner Landscapes, Tartu Kunstimaja, Eesti 2013

                                                                                                                                                                                                                                                                           Inner Landscapes, Oulun Taiteilijaseura -63 ry, Galleria Å, Turku 2013

Kankaalla, Kankaanpään Taiteilijaseura, Kankaanpään Museo 2013

Kesänäyttely, Galleria 23 Heiskari, Liminka 2013

Jälkiä Uuden Oulun lumessa, Torin Kulttuuriystävät ry, Oulu 2013

                                                                                                                                                                                                                                               Lumipalloefekti, Pohjois-Suomen biennaali, SalonkiArt ja Oulun Taidemuseo 2012

T.E.H.D.A.S., Galleria Elise, Pori 2011

Distance Making and Reducing, Galleria 3H + K, Pori 2011

Sata Lämmintä Sydäntä, Pohjois-Satakunnan sairaanhoitopiiri 2011

Haihatus, Joutsa 2010

Uran Alku, Kankaanpää 2010

Kokous, Seinäjoen Taidehalli 2010

Janssonin Galleria, Raahe 2009

Taidekehä elää, nuorta kaupunkitaidetta Kankaanpään keskustassa 2009

Raikasta Ilmaa, Rauman Taidemuseo 2008

Stipendiaatit 2007: Akkanen, Matikka, Vehkaperä, Kankaanpää 2008

Nothing But Sculpture, XIII Biennale Internazionale di Scultura di Carrara, Italia 2008

Draw In, International dawing exhibition, 00130Gallery, Helsinki 2008

Sadonkorjuu, Kankaanpään Taidekoulu 2007

Minun Kankaanpääni, Kankaanpään Taidekoulu 2007

Taikurit, lopputyönäyttely, Rauman Taidemuseo 2007

Isäntä & Orja, Galleria Rajatila, Tampere 2007

I&O, 3H + K, Pori 2006

Akademie Vytvarnych Umeni, Prague 2006

Lahden Taideinstituutti 2005

Ars Möljä, Oulun Asuntomessut, Toppilansaari 2005

Lumiveistoksia, Jämijärvi 2004

Limingan Taidekoulun kevätnäyttelyt 2002, 2003

Projektit

Pronomini, performanssi, KulttuuriBingo, Oulu 2019

Kehä- Kahdenkeskisen taiteen festivaali , Oulu 2018, -19

Suojat, performanssi, KulttuuriBingo, Oulu 2017

Camp Underground, NUAN65, Northern Underground Art Network 2017

Waldo, performanssi, Oulun kaupungin kirjasto, Limingan Taidekoulu 50 v 2016

Taavin Tulet, tuliveistostapahtuma, Pori 2011,2008

Long live the new hau-hau, performanssi, T.E.H.D.A.S. Ry, Porin Taidemuseo 2011

RIVO-Klubi, Kankaanpää 2010

Siemenet Likoon!, Perf08, Pori 2008

Labyrintti, Pizza Workshop, T.E.H.D.A.S. Ry, Kankaanpää 2008

Kiertävä Lapin residenssi, ympäristötaide 2006

Isäntä & Orja maalaussymposium, Vesajärvi 2006

Visionary art work shop, Kintulampi 2006

Choir Moribund, Prague 2006

Golf, T.E.H.D.A.S. Ry, Kankaanpään Taidekoulu 2005

Slummi, T.E.H.D.A.S. Ry, Toppila, Oulu 2005

Puuveisto symposium, Liminka 2004-2005

Muuri, T.E.H.D.A.S Ry, Galleria 3H + K, Pori 2004

Apurahat ja Stipendit

Kohdeapuraha, Valto Pernun Säätiö 2019

Kohdeapuraha, Taiteen edistämiskeskus 2018

Työskentelyapuraha, Suomen Kulttuurirahaston Keskusrahasto 2017

Kohdeapuraha, Valto Pernun Säätiö 2016

Työskentelyapuraha, Oulun Valistustalonrahasto 2015

Oulun Saskia-stipendi 2015

Kohdeapuraha, Oulun läänin Taidetoimikunta 2013

Työskentelyapuraha, Satakunnan Taidetoimikunta 2012

Kohdeapuraha työryhmälle, Satakunnan Taidetoimikunta 2010

Kohdeapuraha, Satakunnan Taidetoimikunta 2009

Kuvataiteen Stipendi, Haukiputaan Lukio 2001

Koulutus

Satakunnan Ammattikorkeakoulu Kankaanpää, kuvataiteilija AMK, kuvanveisto 2003-2007

Akademie Vytvarnych Umeni, Prague 2006

Limingan Kansanopiston Taidekoulu 2001-2003

Haukiputaan Lukio, ylioppilastutkinto 2001

Täydennyskoulutus

Valaistuminen, Valotaiteen Mestarikurssi, Taike 2018

Kokeilevan elektronisen taiteen työpaja, käsityökoulu Robotti 2018

Vauvojen Värikylpy ohjaaja, Porin lastenkulttuurikeskus 2013, -16

Kuvataideterapian kesäkurssi, SAMK, Tony Chenery 2007

Kuvataidepsykoterapia johdanto, SAMK, Titta Valla 2007

Kuvataideterapian kesäkurssi, SAMK, Philippa Brown 2006

Jäsenyydet ja luottamustoimet

Kulttuuriosuuskunta Ilme 2017-

Oulun Taiteilijaseura -63 ry 2012-

hallituksessa 2016-, puheenjohtaja 2017-

Kankaanpään Taiteilijaseura 2010-2012

-puheenjohtaja 2011-2012

Suomen Kuvanveistäjäliitto 2010-

T.E.H.D.A.S. 2003-

hallituksessa 2008-2009

Alan työkokemus

Valotaiteen työpajat, Porin Lastenkulttuurikeskus 2019

Helmit&Heikit-yksinäisyydelle kyytiä!-hanke, Oulu 2019

Suomi100-lavastus työpaja, Valtarin koulu, Ii 2017

Uuttamo-hyvinvointitaidehanke, Kulttuuriosuuskunta Ilme 2017

Valoa Oulu! – festivaali 2015

Vauvojen Värikylpy ohjaaja, Oulun Taidemuseo ja Kulttuuritalo Valve 2014-2018

Taideopetus, Iin Taidekoulu 2014-2016

Yhteisötaideprojekti, Taiteen paikkoja Toppilassa, Kulttuurivoimala, Oulu 2014

Sairaalataiteilija, Kankaanpään Kuntoutuskeskus 2011

Prosessipäiväkirjakurssi, SAMK, Kankaanpää 2011

Osallistavan yhteisötaiteen kurssi, SAMK, Kankaanpää 2011

Työpajaohjaus, kuratointi, Sata Lämmintä Sydäntä, SAMK 2010-2011

Ohjaaja, improvisaatioteatteri, Venesjärven ala-aste 2010

Assistentti, kuvanveisto, SAMK, Kankaanpää 2009-2010

Ohjaaja, Porin lasten ja nuorten kulttuurikeskus, Jämijärven yläaste 2007

Graafinen suunnittelu, Paul Mitchell studio, Tijuana, Meksiko 2002